Escape
from reality

Relax in the heart of nature, enjoy your favourite sports and discover the most picturesque places in Slovakia. Our unique chalets guarantee an unforgettable holiday.

TWO EXCEPTIONAL CHALETS SITUATED DIRECTLY OUTSIDE THE MOST BEAUTIFUL NATIONAL NATURE RESERVE OF ORAVA AND LIPTOV, THE KVAČIANSKA VALLEY

Experience the ultimate blend of nature, exceptional comfort, and luxury.

BEAUTIFUL SURROUNDINGS

IDEAL FOR FAMILIES

ACTIVITIES IN SUMMER AND WINTER

WIFI ACCESS THROUGHOUT THE RESORT

LUXURIOUSLY EQUIPPED ROOMS

TWO CHALETS TO CHOOSE FROM

Accommodation

Chalet
Mountain Rock
Chalet Oasis
Panorama Apartment
Chalet Oasis
White Pearl apartment

SURROUNDINGS

Location of the resort

Situated at the entrance to the Kvačianska Valley, our chalets offer a haven of calm amidst picturesque mountain streams and captivating views of the tranquil valley. Yet, just a short drive away from the centre of Zuberec, guests can enjoy convenient access to restaurants, groceries, bowling alley, children's playground, and tennis courts. For additional amenities, the district capital of Liptovský Mikuláš is about 30 minutes away by car.

The chalets are close to many popular ski resorts and tourist attractions.

Are you interested in booking the whole resort?

The Chalets Kvačianska dolina resort is suitable for groups of up to 30 people. Should you like to reserve both chalets – whether you're seeking a gathering with family and friends or planning a corporate team-building event – we're here to accommodate your needs. Don't hesitate to reach out to us to discuss your booking inquiries.

Recenzie

“Špičkové ubytovanie, nádherné prostredie, čistota, všetko nové, úzasne vybavené. Prístup majiteľov je neskutočný. Prajeme všetko dobré a ďakujeme cela partia za úžasný pobyt, určite rezervujeme opäť.”

Gaboríkovci

Megaubytovanie

“Veľmi pekný penzión na krásnom mieste. Myslím, že na Orave je veľmi veľa milých ľudí, avšak majiteľ pán Štefan je skutočne výnimočný človek!! V tomto zariadení sme si oddýchli podľa našich predstáv. Už pri vchode do chaty vôňa dreva a čistoty nám napovedali, že sme na správnom mieste. Určite sa sem ešte vrátime. Odporúčam!!!”

Zuzana La Greca

Google

“Výborné miesto pre rodiny s deťmi a skupiny rodinných priateľov. Veľmi zlatí domáci. Prostredie rodinné a aj možnosť byť spolu vo veľkej spoločenskej miestnosti.”

Michal

REZERVOVAŤing